Wynajem samochodów w podróży zagranicznej. Wynajem samochodu za granicą. Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać? Czy polskie prawo jazdy wszędzie jest respektowane? Rezerwacja auta za granicą.
Wynajem samochodów w podróży zagranicznej
Poruszane tematy
– co powinieneś wiedzieć?
Wynajem samochodu za granicą to dobry pomysł zarówno podczas podróży prywatnej, jak i służbowej. Samochód jest niezastąpiony, jeśli chcesz odkrywać miejsca, do których trudno dotrzeć środkami komunikacji publicznej, a poza tym zapewnia całkowitą niezależnośćw planowaniu pobytu.
Wynajem samochodu za granicą wymaga poznania lokalnych procedur i warunków najmu oraz dokładnej rezerwacji. Zwrócenie uwagi na stan samochodu, kwestie kaucji czy dodatkowe ubezpieczenie pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych stresów i nieplanowanych wydatków.
Jak wynająć auto za granicą?
Procedury najmu mogą się różnić w zależności od kraju, w którym przebywasz – każdy z nich ma swoje specyficzne przepisy ruchu drogowego. Przed wyjazdem zapoznaj się więc z lokalnymi zasadami – od prędkości, przez pierwszeństwo, po parkowanie. Dzięki temu unikniesz mandatów i poczujesz się pewnie za kierownicą.
Wynajem auta za granicą – czy polskie prawo jazdy jest respektowane?
Planując wynajem samochodu podczas pobytu za granicą należy odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim sprawdź, czy prawo jazdy będzie respektowane. Państwa Unii Europejskiej oczywiście uznają polski dokument, ponieważ jesteśmy jednym
z krajów członkowskich wspólnoty, a gdzie jeszcze można prowadzić auto posiadając polskie prawo jazdy?
Do państw przychylnych nam pod tym względem należą m.in. Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Białoruś, Ukraina, Turcja, Tunezja, Stany Zjednoczone, Kuba.
Natomiast w krajach bardziej odległych od Polski geograficznie i nie związanych z nią żadnymi umowami wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy musisz posiadać np. w Egipcie, Brazylii, Meksyku, Indiach czy Tajlandii.
W tej kwestii są też wyjątki, np. Chiny, które nie uznają międzynarodowych uprawnień i wymagają zdania stosownego egzaminu, który pozwala otrzymać uprawnienia do poruszania się po lokalnych drogach.
Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
W niektórych przypadkach proces najmu samochodu za granicą musisz rozpocząć jeszcze przed wyjazdem, czyli złożyć wniosek
o międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma z tego tytułu powodów do niepokoju, ponieważ jest to prosta procedura. Oczekiwanie na nowy dokument trwa maksymalnie 3 dni robocze, a często wydawane jest od razu. Jak to wygląda w praktyce?
- Wniosek można złożyć w dowolnym Starostwie Powiatowym lub wysłać pocztą. W jednym wniosku można ubiegać się o dwa dokumenty – genewski i wiedeński, każdy z nich uprawnia do poruszania się po drogach innych państw.
- Do urzędu należy dostarczyć ksero prawa jazdy oraz aktualne zdjęcie do nowego dokumentu.
- Należy dokonać opłaty za wydanie dokumentu, nie jest ona wysoka, obecnie wynosi 35,50 za jeden dokument. Za dwa dokumenty – genewski i wiedeński zapłacisz odpowiednio więcej, czyli 71 PLN.
Termin ważności międzynarodowego prawa jazdy wynosi 3 lata, ale nie dłużej niż trwa ważność polskiego dokumentu.
Wynajem samochodu za granicą – procedury i warunki najmu
Procedury dotyczące wynajmu samochodów w wielu krajach wyglądają podobnie:
- pierwszym krokiem jest dokonanie rezerwacji, im wcześniej, tym lepiej, ponieważ rosną szanse na dostępność wybranego modelu
w interesującym Cię terminie - wcześniejsza rezerwacja wiąże się z niższymi kosztami najmu, najczęściej rezerwacji dokonuje się jeszcze w Polsce, przed wylotem
- po dokonaniu rezerwacji podajesz dane swojej karty kredytowej, aby wypożyczalnia mogła zabezpieczyć na niej środki ( kaucja /depozyt)
- przy podpisywaniu umowy musisz posiadać dokument tożsamości ( dowód osobisty lub paszport), ważne prawo jazdy – polskie, międzynarodowe lub lokalne, kartę kredytową oraz dodatkowe środki np. na wpłatę kaucji czy dodatkowego ubezpieczenia ( tzw. wkład własny).
- w większości wypożyczalni wymagany jest określony wiek kierowcy, najczęściej dolną granicą jest 21 lat.
Wynajem samochodu w podróży zagranicznej
Podsumowując, wynajem samochodu za granicą to doskonała opcja podróżowania, jednak zalecamy zachowanie ostrożności i dokładne sprawdzenie umowy oraz stanu pojazdu przed podpisaniem, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i w pełni cieszyć się niezapomnianą podróżą.
Wypożyczalnia samochodów RentLine życzy szerokiej drogi!
Zobacz również: