Samochód zastępczy z OC? Jak uzyskać? Jak długo przysługuje poszkodowanemu?

Miałeś kolizję i jesteś stroną poszkodowaną? Jeśli twój pojazd nie nadaje się do użytku, to przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Jest tak, ponieważ ubezpieczyciel musi nie tylko pokryć szkody, ale także potencjalnie utracone korzyści. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli potrzebujesz auta do codziennego funkcjonowania np. do pracy albo dowożenia dzieci do szkoły/przedszkola. Taka sytuacja prowadzi do konieczności skorzystania z pojazdu zastępczego, co generuje koszty. Dlatego warto postarać się o auto zastępcze z OC sprawcy.

Jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC? Jaki wpływ ma na to zakres szkody?

W przypadku szkody częściowej prawo do samochodu zastępczego przysługuje przez cały okres związany z naprawą. Oznacza to, że masz do niego prawo nie tylko gdy prowadzone są prace w warsztacie, ale także, gdy są wykonywane wszystkie inne czynności związane z naprawą m.in. czekanie na kosztorys, części, możliwość odbioru pojazdu.

W przypadku szkody całkowitej (gdy nie ma możliwości naprawy pojazdu) poszkodowany także ma prawo skorzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Może korzystać z niego do czasu, gdy będzie w stanie otrzymać nowy pojazd. Najczęściej jest to dzień otrzymania odszkodowania, jednocześnie w uzasadnionych sytuacjach może to być dłuższy okres.

Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy? 2 sposoby

Jeśli potrzebujesz samochodu zastępczego, to masz tak naprawdę 2 drogi. Pierwsza to skorzystanie z auta, które dostarczy Ci ubezpieczyciel. Musisz w takiej sytuacji zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. On wskaże Ci punkt, w którym odbierzesz pojazd. Jednocześnie nie każdy ubezpieczyciel oferuję takie usługi. Jeśli nie ma takiej możliwości, to pozostaje skorzystać z drugiego sposobu.

Drugą opcją jest wynajem auta na własną rękę oraz wystąpienie do ubezpieczyciela o zwrot kosztów wynajmu. Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego pojazdu, wynajmując zbyt drogi samochód, narażasz się na to, że ubezpieczyciel nie pokryje całego kosztu wynajmu, a Ty będziesz musiał dopłacić różnicę.

Który sposób zdobycia auta zastępczego jest lepszy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz szybko samochodu, to z pewnością lepiej zgłosić się do wypożyczalni i wynająć auto na własną rękę, a następnie ubiegać się o pokrycie kosztów. Minusem takiego rozwiązania jest to, że na początku musisz sam pokryć koszty wynajmu.

Jak nie płacić za korzystanie z wynajętego samochodu z OC sprawcy?

Decydując się na wynajem samochodu, musisz pamiętać o tym, żeby korzystać z samochodu tej samej klasy lub niższej. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia pełnej kwoty najmu, a Ty będziesz zobowiązany dopłacić różnice.

Niektórzy ubezpieczyciele określają maksymalne stawki najmu w zależności od rodzaju uszkodzonego pojazdu. Warto się z nimi zapoznać lub zapytać ubezpieczyciela o maksymalny koszt wynajmu, żeby uniknąć konieczności dopłat.

Czy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów pojazdu zastępczego?

Zastanawiasz się, czy aby na pewno możesz wynająć samochód i liczyć na pokrycie kosztów wynajmu? Jeśli jesteś przedsiębiorcą i używasz auta w firmie, to nie masz się czym przejmować. Ubezpieczyciele bez problemu zwracają koszty wynajmu samochodów zastępczych dla celów zawodowych. Sytuacja była sporna w przypadku osób prywatnych, niektórzy ubezpieczyciele nie chcieli pokrywać kosztów.

Wątpliwości rozwiała uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku. Sąd określił, że odszkodowanie powinno pokryć także koszt związany z utratą możliwości korzystania z pojazdu. Dotyczy to także osób, które nie wykorzystują auta w działalności gospodarczej.

Jednocześnie sąd zaznaczył, że konieczność korzystania z samochodu zastępczego musi być celowa i uzasadniona. Ten fakt mogą wykorzystywać ubezpieczyciele. Na co trzeba uważać?

Należy wykazać, że auto jest niezbędne do funkcjonowania, np. potrzebujesz dojeżdżać do pracy, odwozić dzieci do przedszkola. Problematyczna jest sytuacja, jeśli na właściciela jest zarejestrowanych więcej pojazdów. W takiej sytuacji trzeba uzasadnić, że pozostałe auta są wykorzystywane przez innych uczestników np. żonę, dziecko i że potrzebne jest kolejny samochód zastępczy.